Czym są kosmetyki mineralne?

 

Kosmetyki mineralne tworzone są przede wszystkim z myślą o osobach, które często mają reakcje alergiczne, a także takich, które przeszły niedawno zabiegi dermatologiczne i kosmetyczne. Kosmetyki te charakteryzują się jak najmniejszą ilością składników. Są delikatne dla skóry, hipoalergiczne, a co najważniejsze – nie podrażniają i nie zaogniają cery z problemami. Co więcej – przyspieszają gojenie, odpowiednio nawilżają i działają antybakteryjnie. Są zatem idealne dla osób, które cierpią na trądzik, bądź jakiekolwiek problemy z wrażliwą skórą.

 
HISTORIA KOSMETYKÓW MINERALNYCH

Kosmetyki mineralne to wcale nie jest nowy wynalazek. Kruszone minerały były bowiem już wiele setek lat temu używane do kolorowania skóry w celu jej przyozdobienia, do przeróżnych rytuałów, a przede wszystkim do kamuflażu.

Bardziej nam współczesne kosmetyki mineralne zaczęły być produkowane w latach 70-tych ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych z myślą o paniach, które przeszły zabiegi medycyny estetycznej (w szczególności po peelingu chemicznym, mikrodermabrazji czy botoksie), a także operacje plastyczne. Dopiero z czasem zaczęto je produkować na szerszą skalę dla wszystkich kobiet, które po prostu chciały zadbać o swoją cerę, choć nie miały za sobą żadnych zabiegów plastycznych ani dermatologicznych. Kosmetyki mineralne ze względu na swój zbawienny wpływ na delikatną skórę cieszą się coraz większym zainteresowaniem.


CO CHARAKTERYZUJE KOSMETYKI MINERALNE?

Kosmetyki mineralne tworzone są na bazie oczyszczonych i drobniuteńko zmielonych minerałów, do których następnie dodaje się barwniki mineralne i w ten sposób uzyskuje się potrzebne odcienie.

Każdy producent ma swój przepis na unikatowy kosmetyk. Jednak w każdym z produktów znajdą się z pewnością wypełniacze, dodatki i pigmenty. Nie znajdziemy tu zatem szkodliwych i często alergizujących substancji konserwujących, barwników, sztucznych wypełniaczy, niezdrowych substancji chemicznych czy nanocząsteczek. Próżno tu szukać także zatykających pory olei ropopochodnych.

zalety kosmetyków minerlanych

Prawdziwe kosmetyki mineralne zawierają jedynie czyste minerały dobroczynne dla każdej cery. Charakterystyczną właściwością tych produktów jest ich sypka konsystencja. Dzięki niej przykładowo podkłady mineralne gwarantują idealne krycie i zapewniają efekt, który można osiągnąć stosując normalnie podkład i dodatkowo puder. Kosmetyki te są ponadto wodoodporne i wystarczają na długo. Co bardzo ważne – kosmetyki mineralne w zasadzie nie mają terminu przydatności. Jest to związane z faktem, że minerały nie podlegają rozkładowi i nie utleniają się, można zatem wykorzystać każdy kosmetyk do końca bez obawy, że w którymś momencie się on popsuje.
 
KOSMETYKI ZMINERALIZOWANE – NIE DAJ SIĘ NABIĆ W BUTELKĘ

 W związku z wyjątkowymi właściwościami kosmetyków mineralnych i ich coraz większą popularnością wśród dbających o siebie kobiet, koncerny kosmetyczne rozpoczęły na masową skalę produkcję kosmetyków przypominających je nieco. Oznacza to, że nie są to kosmetyki mineralne w pełnym tego słowa znaczeniu, a jedynie produkty pseudomineralne lub zmineralizowane. Brak uregulowań prawnych, które wskazywałyby, co można określać jako „kosmetyki mineralne”, spowodował, że w ofercie koncernów kosmetycznych znalazły się produkty określane jako „mineralne”, a tak naprawdę zawierające w swoim składzie mały mineralny dodatek, ale przede wszystkim substancje chemiczne szkodliwe dla skóry. Należy zatem wnikliwie czytać etykietki na produktach i wybierać tylko kosmetyki w pełni mineralne.

Autor

Kinga Zalewska

Z zawodu tłumacz języka angielskiego. Kosmetykami zajmuję się hobbystycznie już od ok 10 lat! Cenię sobie naturalne produkty, szczególnie o krótkich składach. Jestem też wegetarianką i młodą mamą :D