Najlepsze sposoby leczenia wypadania włosów u kobiet

Wypadanie włosów może być doświadczeniem zmieniającym życie, szczególnie dla kobiet, które identyfikują się z bujną fryzurą jako symbolem młodości i witalności. Jeśli jesteś jedną z ponad 80 milionów kobiet i mężczyzn w Stanach Zjednoczonych zmagających się z wypadaniem włosów i przerzedzaniem pasemka, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc.

Co to jest utrata włosów?

Podczas mycia lub szczotkowania włosów, możesz zauważyć znaczną ilość pasm włosów unoszących się z dala od skóry głowy. Nie panikuj - to prawdopodobnie nie jest wypadanie włosów. Według dr Dominiki Burgi, głównego naukowca i trichologa w firmie évolis professional, utrata do 100 włosów dziennie jest całkowicie normalna. "Jeśli to brzmi jak dużo, musisz pamiętać, że masz na głowie około 100.000 do 150.000 włosów, więc stanowi to tylko 0,001% wszystkich Twoich włosów" - zapewnia. "Po ich opadnięciu są one zazwyczaj zastępowane nowym, rosnącym na ich miejscu włosem", dodaje dr Burg.

Więc, co to jest wypadanie włosów? "Wypadanie włosów opisuje stopniowe lub nagłe wypadanie aktywnie rosnących mieszków włosowych na skórze głowy, zwykle po zmianie cyklu wzrostu włosów", wyjaśnia dr Burg. Aby zrozumieć proces utraty włosów, ważne jest, aby zrozumieć dziesięć cyklów wzrostu włosów. "Cykl wzrostu włosów jest powtarzającym się schematem wzrostu, odpoczynku i upadku, który zdarza się wiele razy w ciągu całego życia, przy czym średni cykl wzrostu włosów wynosi sześć lub siedem lat" - mówi dr Burg. Mimo to, cykl ten nie jest zgodny. "Cykle życiowe włosów są asynchroniczne, a każdy włos ma swój własny rytm i wzór." - mówi dr Burg.

W centrum cyklu i wzrostu włosów znajdują się cebulki włosowe. "Cebulki włosowe są właściwie małymi organami - tak jak każdy inny organ w organizmie - i jak inne organy, składają się z różnych części, które wykonują różne prace" - mówi dr Burg. "Ostatecznie, mieszki włosowe są małymi maszynami przystosowanymi do produkcji wałków włosowych z keratyny. Cebulki włosowe muszą pracować bardzo ciężko przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, spalając przy tym dużo energii" - zauważa dr Burg. "Kontrola organizmu nad tym procesem jest złożona i jak wszystko, co skomplikowane, może być dość łatwo zakłócić równowagę, a rzeczy mogą się trochę rozregulować. To jest główna przyczyna wypadania włosów i ich przerzedzania", wyjaśnia.

Według Dr. Burg większość form wypadania włosów jest spowodowana skróceniem fazy wzrostu podczas cyklu życiowego włosów. "Kiedy faza wzrostu staje się zbyt krótka, włosy szybko wypadają, następuje nadmierne rozczesywanie, a regenerujące się włosy są delikatniejsze i mniej znaczące" - zauważa.

Najwięksi winowajcy

Skrócony cykl wzrostu może być główną przyczyną wypadania włosów, ale co się dzieje z cyklem wzrostu włosów na początku? "Hormony, dieta, stres, genetyka, starzenie się i [niszczące] fryzury to wiele z tych powodów" - mówi dr Burg. "Przyczyny wypadania włosów są różnorodne i złożone i mogą być kombinacją stylu życia i czynników genetycznych." - mówi dr Burg. Wspólną cechą wszystkich tych czynników jest wynikająca z nich dysfunkcja cyklu włosowego i skrócenie fazy anagenu [pierwszej fazy cyklu wzrostu włosów]" - zauważa dr Burg.

Oto niektóre z najczęstszych przyczyn wypadania włosów:

  • Hormony: "Hormony są bardzo silnymi molekułami, które oddziałują na organizm w głęboki sposób", wyjaśnia dr Burg. "Wiele z nich może również wpływać na sposób, w jaki rosną, metabolizują i zmieniają cykl życia włosów", zauważa. Jeśli dochodzi do wypadania włosów z powodu hormonów, ma to zazwyczaj związek ze zmianą ich poziomu, np. podczas ciąży lub menopauzy. Łysienie hormonalne może jednak wystąpić również w przypadku problemów z hormonami tarczycy i hormonami zmienionymi przez kontrolę urodzeń.
  • Dieta: Według Dr. Burga, zrównoważona dieta jest kluczowa dla utrzymania zdrowych włosów. Jednak w przypadku diety rygorystycznych lub restrykcyjnych, "możemy nie otrzymać wszystkich składników odżywczych i energii, które są nam potrzebne do zdrowego wzrostu włosów" - zauważa dr Burg. "Ciało jest niesamowitą maszyną, która misternie zachowuje i zarządza równowagą energetyczną i odżywianiem" - zauważa dr Burg. Twoje ciało wie, że Twoje włosy nie są niezbędne do utrzymania Twojego życia, w przeciwieństwie do serca, płuc i mózgu. Kiedy Twoje ciało jest pod wpływem stresu lub nie ma wystarczającej ilości składników odżywczych, dostarcza je do niezbędnych organów i z dala od włosów". Kiedy to nastąpi, mieszki włosowe "przedwcześnie wchodzą w fazę spoczynku i spowalniają wzrost" - wyjaśnia dr Burg.
  • Stres: "Wraz z dietą, stres wpływa na sposób, w jaki organizm się przemieszcza i zarządza energią i substancjami odżywczymi" - mówi dr Burg. "Wysoki poziom ciągłego stresu sprawia, że ciało przechodzi w tryb stałej walki lub lotu, w którym wzrost włosów nie jest funkcją krytyczną i jest zmniejszony na korzyść innych systemów", dodaje.
  • Genetyka: Utrata włosów może być również spowodowana przez Twoją genię. Dr Burg mówi jednak, że genetycznie wywołane wypadanie włosów jest nieco bardziej złożone. "Z ostatnich badań przeprowadzonych u mężczyzn wiemy, że zaangażowanych jest ponad 150 genów, w tym regulator cyklu włosowego FGF5 [białko, które zatrzymuje i rozpoczyna wzrost włosów]. Podobna historia prawdopodobnie występuje również u kobiet", zauważa.
  • Leki i choroby: Podobnie jak dieta, lekarstwa mogą mieć wpływ na wzrost włosów. "Niektóre leki mogą prowadzić do utraty włosów, a wiele osób doświadcza utraty włosów w tygodniach i miesiącach po znieczuleniu lub dużej procedurze medycznej" - mówi dr Burg. "Przedłużająca się choroba może również spowodować wypadanie włosów".
  • Proces starzenia się: Starzenie się może mieć również wpływ na cykl życia włosów, co może prowadzić do ich utraty. "Nasze mieszki włosowe pracują bardzo ciężko, dzieląc swoje komórki i produkując keratynę i melaniny, które składają się na łodygę włosa" - wyjaśnia dr Burg. "Cebulki włosowe pracują w cyklu wzrostu, odpoczynku i opadania, a następnie regeneracji z resztek komórek macierzystych. Ponieważ cykl ten powtarza się wiele razy w ciągu naszego życia, mieszki włosowe zaczynają się trochę męczyć i zaczynają pojawiać zakłócenia cyklu życiowego" - dodaje. Po zaburzeniu cyklu włosowego często następuje "skrócenie cyklu i miniaturyzacja".
  • Fryzury: Aby dobrze wyglądać, wkładamy włosy przez dzwonek. A według Dr. Burga, może mieć swój reperkusje. "Bardzo ciasne fryzury mogą uszkodzić mieszki włosowe i mięsień pili arrector, powodując łysienie trakcyjne". Nadmierne wykorzystanie ciepła i ostrych środków chemicznych może również prowadzić do uszkodzenia skóry głowy i mieszków włosowych" - ostrzega dr Burg.

Autor

Kinga Zalewska

Z zawodu tłumacz języka angielskiego. Kosmetykami zajmuję się hobbystycznie już od ok 10 lat! Cenię sobie naturalne produkty, szczególnie o krótkich składach. Jestem też wegetarianką i młodą mamą :D