Surowce kosmetyczne stosowane w preparatach rozjaśniających skórę

Przebarwienia skóry są wynikiem złego rozmieszczenia melaniny w komórkach. Mogą być to przebarwienia hormonalne, genetyczne oraz wtórne. Bez względu na to, jakie jest podłoże przebarwień, zazwyczaj są one skutkiem syntezy melaniny w tak zwanych melanocytach. To one za pomocą zimnych wypustek dendrytycznych przekazują między sobą melanosomy. To ziarnka melaniny. Przekazywane są do keratynocydów. Jednostka naskórna melaninowa ma 36 keratynocydów. Substratem jest tutaj tyrozyna, która przechodzi proces konwersji i dostaje utleniona do dopachinonu. Tyrozyna katalizuje te reakcje. Pod wpływem innych procesów modyfikujących powstaje feomelanina oraz eumelanina. Kosmetyki, które wykazują właściwości rozjaśniające, powinny zawierać składniki, które aktywnie zmniejszają ilość melaniny i hamują ją na różnych etapach powstawania. Kosmetyki te oczywiście powinny również niwelować już powstały barwnik pod powierzchnią skóry.

Substancje te mogą być podzielone na trzy odrębne grupy:

  1. Substancje, które działają w trakcie melonogenezy,
  2. Substancje, które działają przed melogenezą,
  3. Substancje, które działają po ukończonej melogenezie.

Które substancje mają właściwości rozjaśniające?

Morwa, kwas azelainowy, tyrostat, kwas fitowy, kwas kojowy, retinol,  witamina C, hydrochinon, 4-hydroksyanizol, aloesyna, arbutyna,  emblika, lukrecja, majeranek, borówka brusznica, tyramina, borówka okrągłolistna, kalina koralowa oraz amid kwasu nikotynowego.

Które sukstancje hamują proces przekształcania melanosomów?

Lecytyna, soja, inhibitory proteazy serynowej, neoglikoproteiny i zielona herbata.

Które substancje wychwytują wolne rodniki?

Lukrecja, kwas fitowy, zielona herbata, kwas askorbinowy, palmitynian kwasu askorbinowego.

Które substancje przyspieszają obrót skórny?

  • α-hydroksykwasy, czyli kwas glikolowy, cytrynowy, jabłkowy, mlekowy),
  • α-ketokwasy, czyli kwas pirogronowy,
  • β-hydroksykwasy, czyli kwas salicylowy, 

Polihydroksykwasy, czyli kwasy glukonowe, kwasy laktobionowe oraz kwasy glukonolaktony.

naturalne kosmetyki rozjaśniające

Na szklaku syntezy melaniny najważniejszym enzymem jest tyrozynaza. W kosmetykach rozjaśniających wszelkie składniki blokują właśnie jej aktywność. Aktywowana jest przez promieniowanie, stany zapalne oraz wszelkie procesy utleniające z grupy SH. W celu zapobiegania melanogenezy stosuje się w produktach składniki, które hamują UV oraz działają przeciwzapalnie. Inną grupą takich substancji są środki keratolityczne usuwające korneocyty zawierające barwnik. Złuszczają one również warstwę naskórka oraz wspomagają działanie substancji rozjaśniających. Warto dostrzec rumianek pospolity, który rozjaśnia twarz bez konieczności ingerencji w procesy zachodzące w ciele człowieka. To poboczna substancja endoteliny 1, która jest peptydem wytwarzanym przez keratynocyty wytwarzane i pobudzane przez UV. 

Nowością na rynku jest 4-N butylorezorcynol. Zmniejsza on działanie tyrozynazy. Hamuje też TRP-1, który w wielu procesach zmniejsza tworzenie się eumelaniny. Niektóre z badań mówią, że jest silniejszy, niż hydrochinon. 

Które ekstrakty roślinne znalazły zastosowanie w lekach na przebarwienia?

Brzoza biała, ogórek, pietruszka pospolita, krwawnik pospolity, krokosz barwierski, cytryna, kiwi, drzewo balsamowe, malpigia, truskawka, szczaw, mięta pieprzowa, mydlnica lekarska, tamarydowiec indyjski, grejpfrut, trzcina cukrowa oraz wiele innych roślin, które wykazują działanie wybielające wszelkie przebarwienia, które znajdują się na powierzchni skóry człowieka. Warto korzystać z naturalnych metod leczenia.

Autor

Kinga Zalewska

Z zawodu tłumacz języka angielskiego. Kosmetykami zajmuję się hobbystycznie już od ok 10 lat! Cenię sobie naturalne produkty, szczególnie o krótkich składach. Jestem też wegetarianką i młodą mamą :D