Sposoby walki z niedoskonałościami cery trądzikowej

Znasz uczucie złości, gdy tuż przed sobotnim wyjściem lub w weekendowy poranek odkrywasz na twarzy ogromnego pryszcza? Możemy Ci pomóc. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, skąd biorą się niedoskonałości skórne, poznasz sposoby walki z nimi oraz metody zapobiegania ich powstawaniu.


Jak powstaje pryszcz?
Skóra posiada warstwę hydrolipidową, która zabezpiecza ją przed utratą wody (wpis o właściwym nawilżaniu skóry – link). Warstwa ta składa się z obumarłych komórek skóry oraz z produkowanego przez gruczoły łojowe sebum. Sebum to przedostaje się na powierzchnię skóry przez pory. Nadprodukcja tej substancji, nieodpowiednia pielęgnacja skóry lub zbyt duża ilość obumarłego naskórka zatykają pory. Sebum gromadzi się wówczas pod skórą, mnożą się tam bakterie i powstaje stan zapalny, zwany pryszczem. Duża ich ilość nazywana jest trądzikiem.
Przyczyny powstawania trądziku


Do niedawna uważano, że trądzik dotyczy jedynie nastolatków i w miarę upływu czasu przemija. Obecnie doświadcza go niestety co druga kobieta.


Przyczynami trądziku są najczęściej następujące czynniki:
- stres;
- niewłaściwe odżywianie;
- wahania hormonalne;
- niewłaściwie dobrane kosmetyki;
- promieniowanie słoneczne UVA;
- zbyt duża produkcja sebum;
- zwiększony proces rogowacenia skóry;
- geny.


Duże znaczenie odgrywa również prowadzenie zdrowego trybu życia. Polega on na rezygnacji z przyzwyczajeń tj.:
- ekspozycji na słońce oraz sztuczne promieniowanie UV;
- korzystania z używek tj. alkohol, papierosy;
- niezdrowej wysoko przetworzonej żywności.


nawilżenie cery trądzikowej

Zasady pielęgnacji skóry trądzikowej

Właściwa pielęgnacja z pewnością znacząco zmniejszy problem z pryszczowymi gośćmi:) Warto wypróbować metody trzech kroków, czyli nawilżania, złuszczania oraz stosowania odpowiedniej higieny.


Nawilżanie

Krąży opinia, o konieczności wysuszania zmian trądzikowych, np. przy wykorzystaniu spirytusu. Nic bardziej mylnego! Przesuszona skóra to znak dla gruczołów, aby zwiększyć produkcję sebum. Jego nadprodukcja przyczynia się do efektu świecącej skóry, a tym samym do powstawania trądziku. Z uwagi na to tak ważną rolę w kuracji anty trądzikowej odgrywa nawilżanie. Stosowany krem powinien spełniać funkcję nawilżającą oraz leczniczą. Warto zwrócić uwagę na to, aby pozbawiony był substancji zatykających pory tj. parafina lub olej mineralny. Na podstawie własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że lekkie, nieposiadające w składzie tłuszczy kremy sprawdzają się lepiej niż kremy o bogatym składzie. Najlepszym wyborem będą kremy wodne lub emulsje nawilżające.


Pielęgnacja

Lecznicze właściwości posiadają produkty zawierające w swym składzie siarkę, wyciąg z brzozy, hydrolat z oczaru wirginijskiego, drożdże, kwasy owocowe, lukrecja, sok aloesowy oraz olej tamanu. Szukając kosmetyków pielęgnacyjnych do cery trądzikowej, wybierajmy te zawierające w składzie wyżej wymienione substancje. Koreańczycy zmagający się z trądzikiem sięgają również po kosmetyki zawierające w składzie mucynę, czyli składnik śluzu ślimaka. Produkty te mają działanie antybakteryjne oraz regenerujące. Zmniejszają ilość powstających zmian skórnych oraz zapobiegają tworzeniu się blizn.


Złuszczanie

Regularne złuszczanie pomoże pozbyć się nadmiaru martwych komórek zalegających w skórze. Peeling złuszczający powinno wykonywać się minimum dwa razy tygodniu. Wykwalifikowana kosmetyczka wykona nam ważny zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym peeling z wykorzystaniem kwasów owocowych. W przypadku cery pokrytej zmianami ropnymi nie powinno stosować się peelingów gruboziarnistych. Grozi to infekcją! Wskazane są wówczas peelingi enzymatyczne, toniki o działaniu złuszczającym oraz żele do cery przesuszonej.   

Autor

Kinga Zalewska

Z zawodu tłumacz języka angielskiego. Kosmetykami zajmuję się hobbystycznie już od ok 10 lat! Cenię sobie naturalne produkty, szczególnie o krótkich składach. Jestem też wegetarianką i młodą mamą :D