Opuncja figowa- zastosowanie w kosmetyce

Opuncja figowa to rodzaj rośliny, która obecnie obejmuje około 150 gatunków. Są to odmiany wieloletnie należące do rodziny kaktusowatych. Ich uprawa została rozpoczęta w Ameryce, a dokładniej na terenach Meksyku, Kanady, USA, Ameryki Południowej oraz Środkowej. Jako że są to gatunki odporne na wiele niekorzystnych warunków klimatycznych, ich rozprzestrzenienie na innych kontynentach było bardzo udane. Opuncja figowa jest traktowana jako niemalże rdzenna część miejscowej flory na terenach południowej Afryki, obszarze basenu Morza Śródziemnego, w Australii oraz w Indiach. Opuncje figowe posiadają charakterystyczną budowę – ich liście tworzą się z łodyg, które dzięki mocnemu rozgałęzieniu, posiadają liczne gęste i płaskie przeguby wyposażone w kolce. Inna nazwa tych roślin to figa indyjska, która to powstała w wyniku omyłki Krzysztofa Kolumba, przekonanego o odkryciu Indii, a nie Ameryki. Opuncje figowe są uprawiane ze względu na owoce, które są lekko owalne, wydłużone oraz występują w rozmaitych barwach – żółtej, zielonej, pomarańczowej i czerwonej. Uprawia się je również w południowej Europie. Owoce opuncji figowej posiadają twardą skórkę i pełen soku miąższ, w którym wyczuwalne są drobne ziarenka. Pojedynczy owoc waży około 120 gramów.

Opuncja figowa – skład oraz toksyczność

Owoce opuncji figowej są bogate w witaminy i składniki mineralne. To dobre źródło witaminy A, C, E i witamin z grupy B, a także korzystnych składników takich jak wapń, magnez, żelazo i potas. Opuncja figowa doda nam energii, ponieważ zawiera wiele cukrów, do tego liczne kwasy organiczne, a także przeciwutleniacze – związki o działaniu antynowotworowym. Suplementy oraz lekarstwa z dodatkiem opuncji figowej są zazwyczaj dobrze tolerowane przez ludzki organizm. U niektórych osób mogą jednak wywołać pewne niepożądane skutki takie jak bóle głowy, nudności czy łagodne biegunki.

Właściwości opuncji figowej

Ze względu na bogactwo korzystnych składników opuncja figowa jest polecana jako środek o działaniu przeciwbólowym, przeciwwirusowym, a także oczyszczający. Stosuje się ją do wspomagania leczenia cukrzycy, a u kobiet karmiących do zwiększania ilości produkowanego pokarmu. Badania na zwierzętach pokazały, że opuncja figowa może hamować rozwój nowotworu macicy, jajników oraz pęcherza. Opuncja figowa jest od wieków znana w medycynie ludowej – stosuje się ją do leczenia duszności, astmy, problemów wątrobowych, a także do wielorakich schorzeń żołądka. Jako środek zewnętrzny opuncja jest stosowana w dziedzinie terapii reumatyzmu i chorób skórnych takich jak oparzenia, rany, i skaleczenia. Kobiety mają problem z laktacją mogą stosować okłady z opuncji.

Opuncja w formie olejku – jakie jest jej zastosowanie?

Olejek z opuncji to jeden z najbardziej cennych, ale również najbardziej skutecznych olejków na świecie. Znany jest przede wszystkim z silnych właściwości przeciw starzeniu się skóry. Działa on jak lifting w butelce, skutecznie odmładzając i przywracając twarzy i ciału utraconą jędrność. Uznaje się, że olejek z opuncji posiada pięciokrotnie lepsze działanie od popularnego oleju arganowego. Jego działanie jest wielorakie – po pierwsze znacznie poprawia on stan cery i to na różnych jej aspektach. Stosując olejek z opuncji możemy ujednolicić koloryt skóry, do tego polepszamy jej napięcie i wygładzamy zmarszczki. Staje się ona bardziej odporna na starzenie się. Poleca się stosowanie olejku z opuncji również na włosy – w ten sposób skutecznie pozbędziemy się zniszczonych końcówek oraz przywrócimy pasmom ich dobrą kondycję.

 

Autor

Kinga Zalewska

Z zawodu tłumacz języka angielskiego. Kosmetykami zajmuję się hobbystycznie już od ok 10 lat! Cenię sobie naturalne produkty, szczególnie o krótkich składach. Jestem też wegetarianką i młodą mamą :D