Olej z dziurawca – zastosowanie na bóle kręgosłupa i nie tylko!

Olej z dziurawca nazywany jest również ziołem św. Jana. Jest ono uniwersalnym zielem, które ma właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. Olej stosuje się również na trądzik, rany, bolący kręgosłup czy też oparzenia.


Ziele dziurawca znane jest medycynie ludowej od kilkuset lat! Zaczęto stosować je już w średniowieczu. Istnieją również niepotwierdzone wzmianki, że dziurawiec mógł być stosowany już przez starożytnych Egipcjan. W obecnych czasach dziurawiec jest bardzo powszechnie występującą rośliną, która rośnie również w Polsce. Można spotkać ją na łąkach, polach, lasach, łagodniejszych połaciach gór itp. Ziele dziurawca rośnie do wysokości około 60 cm. Zakwita na żółto w okresie od początku maja do końcówki lipca. Dziurawiec nazywany jest ziołem św. Jana (czasem też rośliną świętojańską), ponieważ na koniec czerwca, gdy obchodzona jest Noc Świętojańska i imieniny Świętego Jana, przypada czas jego pełnego rozkwitu. W kulturze stąd też obok zdrowotnych właściwości bardzo często podnoszono do rangi sakralne właściwości dziurawca, który według wierzeń miał strzec ludzi przed złem.

Dziurawiec zawiera w sobie wiele korzystnych składników, takich jak flawonoidy, hiperycyna, hiperforyna, kwasy fenolowe oraz proantocyjanidy. Z tego świętego ziela pozyskuje się olej z dziurawca – najczęściej macerat w połączeniu z innym olejem, nalewki, różnego rodzaju napary, jak również susz. Bardzo skuteczny w działaniu zewnętrznym jest olejek z dziurawca w połączeniu z olejem słonecznikowym.


Jakie właściwości ma olej z dziurawca?
Olej z dziurawca stosowany na kręgosłup ma działanie przeciwbólowe oraz regeneracyjne. Osoby, które cierpią na bóle mięśni, a także nerwobóle bardzo chętnie sięgają po olej św. Jana. Bardzo często więc oleju z dziurawca używa się do masażu bolących całych pleców, nóg oraz rąk.

Świetnie rozluźnia napięte mięśnie, np. rąk przy pracach wysiłkowych, łydek po całodniowym chodzeniu w butach na wysokim obcasie lub w przypadku napięcia mięśni w odcinku krzyżowo lędźwiowym. Dzięki właściwościom antyseptycznym wspomaga leczenie stanów zapalnych, skóry, a także trądziku młodzieńczego. Może przynieść ulgę niemowlętom podczas kolek. Działa skutecznie na bóle reumatyczne. Przyśpiesza schodzenie siniaków i gojenie wylewów podskórnych. Odnawia tkanki. Jest pomocny przy przykurczach mięśniowych. Koi oparzenia, przynosi ulgę przy suchości i świądzie skóry, jak również zmniejsza obrzęki przy zapaleniu żył.

Olej z dziurawca stosuje się zewnętrznie poprzez delikatnie wmasowywanie go w zmienione na skutek choroby miejsce lub miejsce bólu. Na oparzenia należy schłodzić porcję oleju i maczać w nim ściereczkę z naturalnej tkaniny lub kawałek jałowej gazy i przykładać delikatnie do rany.

Dziurawiec posiada również właściwości pielęgnacyjne skórę! Wsmarowany w skórę twarzy ma działanie dokładnie oczyszczające, odkażające i nawilżające. Jego regularnie stosowanie doprowadzi skórę do pozbycia się niechcianych pryszczy czy też zaskórników.

Oleju można stosować również do kąpieli, dodając do niej kilka kropel. Pomoże pozbyć się wykwitów skórnych, czy też wysypki.

 

Wewnętrzne działanie ziela dziurawca
Dużą sławę przyniosło dziurawcowi jego działanie antydepresyjne. Przeprowadzone badania wykazały, że dziurawiec jest skuteczniejszy niż placebo w przypadku występowania depresji o łagodnym lub jej umiarkowanym nasileniu. Najskuteczniejsze w tego przypadku zaburzeniach chronicznego smutku jest stosowanie soków oraz nalewek z ziela dziurawca. Dziurawiec przystosowany do spożycia w różnego rodzaju formach takich jak soki czy wyciągi poprawia koncentrację i działa również rozkurczowo.

Autor

Kinga Zalewska

Z zawodu tłumacz języka angielskiego. Kosmetykami zajmuję się hobbystycznie już od ok 10 lat! Cenię sobie naturalne produkty, szczególnie o krótkich składach. Jestem też wegetarianką i młodą mamą :D