Kinga Zalewska
Z zawodu tłumacz języka angielskiego. Kosmetykami zajmuję się hobbystycznie już od ok 10 lat! Cenię sobie naturalne produkty, szczególnie o krótkich składach. Jestem też wegetarianką i młodą mamą :D
Witajcie!
Na rozpoczęcie swej blogowej przygody, postanowiłam „popełnić” wpis o typach cery i domowych sposobach na pielęgnację każdego z nich.
Każda z nas wie, że określenie rodzaju cery jest kluczowe dla doboru sposobu pielęgnacji. Po krótkiej charakteryzacji danego typu, podpowiadam jak go pielęgnować, oraz jakich składników szukać w kosmetykach.
1. Cera normalna
Występuje najczęściej u dzieci, u dorosłych sporadycznie. Jest gładka, matowa i lekko różowa. Nie ma defektów, jest odporna na warunki atmosferyczne. Dobrze reaguje na zabiegi chemiczne, mechaniczne i fizykalne.
Pielęgnacja
Stosujemy łagodne preparaty (mleczko, żel, płyn micelarny), które nie zmieniają pH skóry. Po kontakcie z wodą używamy toniku bez alkoholu, który wysusza. Jako krem na co dzień polecam lekki, nawilżający, z filtrami UV. Raz w tygodniu, stosujemy peeling enzymatyczny/scrub, oraz maskę odżywczą. Na noc używamy niezbyt tłustego kremu odżywczego. Zimą - kremów ochronnych.
Składniki:
2. Cera sucha
Jest odwodniona z powodu niewystarczającej produkcji kwasów tłuszczowych przez gruczoły łojowe. Wysusza się z wiekiem. Szorstka w dotyku, łuszcząca się, miejscowo silnie przesuszona. Ma jasnoróżowy kolor, matowy wygląd, a także skłonność do zmarszczek, których pierwsze oznaki mogą wystąpić już po 20. roku życia. Jej pory skórne są niewidoczne, ma też zmniejszoną odporność na czynniki zewnętrzne. Źle reaguje na wodę i mydło (swędzi, piecze, ściąga się).
Pielęgnacja
Do demakijażu używamy łagodnego mleczka, toniku, żelu lub płynu nawilżającego (bez alkoholu). Każdego ranka stosujemy krem nawilżający, np. na bazie kwasu hialuronowego lub kolagenu, koniecznie z filtrem UVA i UVB. Po 20. roku życia dbamy o obfite nawilżenie skóry, stosując kremy przeciwzmarszczkowe, peelingi enzymatyczne i maseczki nawilżające (minimum 2 razy w tygodniu). Unikamy silnych kosmetyków, gorącej wody i mydła, dbając o ochronę przed UV, wiatrem i mrozem. Dbamy o nawilżenie skóry, poprzez picie wody, nawilżanie powietrza i dostarczanie NNKT. Polecam też przyjmowanie kapsułek z wiesiołka lub ogórecznika, oraz przestrzeganie diety opartej na rybach, owocach morza i olejach roślinnych.
Składniki:
3. Cera tłusta
Nadczynne gruczoły łojowe powodują pokrycie błyszczącą i oleistą warstwą tłuszczu. Nie przesusza się, a jej starzenie jest zwykle opóźnione. Jest słabo ukrwiona, szara i ziarnista. Posiada zakórniki. Dobrze reaguje na wodę, mydło i czynniki atmosferyczne, aczkolwiek jest podatna na stres i hormony. Jest dobrze uwodniona i zwykle mało wrażliwa.
Pielęgnacja
Twarz myjemy żelem lub tonikiem antybakteryjnym, bez alkoholu i bez mydła. Na dzień stosujemy kremy nawilżająco-matujące, na noc – lekkich, nawilżających, do cery tłustej. Należy używać bibułek i podkładów matujących. Peeling stosujemy raz w tygodniu (ziarnisty lub enzymatyczny). Polecam maseczki z jonami cynku, miedzi, siarki, z algami, oraz glinki – białą i zieloną. Stosujemy też tabletki drożdżowe i preparaty ograniczające sebum. Unikamy słodyczy, mocnej kawy, herbaty, papierosów, ostrych potraw, promieni UV, preparatów z alkoholem, oraz kosmetyków sebostatycznych.
Składniki:
Algi
Aloes
Brzoza
Morszczyn
Tymianek pospolity, chmiel, łopian, azulen, pokrzywa
Witaminy z grupy A (10-30%) i B (oprócz B12)
Cynk i siarka
Glinki białe i zielone
Kwasy: AHA, BHA, azelainowy
Koalin
4. Cera mieszana
Występuje często u kobiet, które w młodości miały cerę tłustą. Cechuje się suchymi policzkami i tłustą strefą T (czoło, nos, broda).
Pielęgnacja
Jest stosunkowo trudna, bo wymaga stosowania technik dla cery suchej i tłustej jednocześnie. Myjemy ją żelem lub mleczkiem do cery mieszanej. Strefę T przemywamy tonikiem ściągająco-oczyszczającym i stosujemy krem matujący. Do reszty używamy kremów nawilżających. Stosujemy kremy pod oczy, podkłady i bibułki matujące do strefy T. Wykonujemy także peelingi (ziarniste i enzymatyczne), oraz maseczki (nawilżające na całą twarz, ściągająco-oczyszczające na strefę T).
5. Cera naczynkowa
Łatwo ulega zaczerwienieniu, ma uwydatnione naczynka. Powstaje najczęściej na podłoży cery suchej. Rumień występuje stale, lub okresowo; pojawia się w okolicach policzków, nosa i brody. Wywołują go słońce, wysoka lub niska temperatura, czynniki emocjonalne, alkohol, pikantne potrawy, leki, kosmetyki, sauna i aktywność fizyczna. Czynniki te warto ograniczać.
Pielęgnacja
Używamy kosmetyków do cery naczynkowej. Idealne będą: łagodny tonik bez alkoholu, delikatne mleczko, kremy nawilżające z filtrami UVA i UVB, oraz kosmetyki do pielęgnacji okolic oczu. Stosujemy peelingi enzymatyczne i maski nawilżające 2 razy w tygodniu. Nie polecam używania mydła, oraz kosmetyków perfumowanych, z glikolem propelynowym, kwasem salicylowym i mocznikiem. Należy pić wyciągi ziołowe z ruty.
Składniki:
6. Cera dojrzała
Powstają na niej zmarszczki wskutek degradacji włókien kolagenowych i sprężystych. Utleniają się kwasy, tłuszcze i ceramidy. Łuszczy się, jest sucha, lekko zażółcona, mało elastyczna i przebarwiona.
Pielęgnacja
Używamy kremów przeciwzmarszczkowych i regenerujących (na dzień i na noc). Stosujemy mleczka, płyny micelarne, maski, oraz peelingi ziarniste lub enzymatyczne. Chronimy skórę przed UV.
Składniki:
7. Cera wrażliwa
Wrażliwość może dotyczyć każdego typu cery. Źle reaguje na zanieczyszczone i suche powietrze, promienie UV i stres. Skłonna do atopii. Często występuje przy cerze suchej, alergicznej i płytko unaczynionej. Może piec, mrowieć, swędzieć i ściągać się.
Pielęgnacja
Należy używać kosmetyków hipoalergicznych, z filtrem, bez sztucznych barwników i alkoholu, oraz bezzapachowych, wykonując uprzednio test łokciowy. Stosujemy preparaty o działaniu nawilżającym, kojącym, regenerującym i przeciwzapalnym. Uważamy na słońce. Kosmetyki o neutralnym dla skóry pH (6-6,5). Unikamy mydeł zasadowych, twardej wody i preparatów silnie odtłuszczających.
Składniki:
Podsumowanie
Mam nadzieję, że spodobał się Wam mój post i zrobicie z niego użytek. W jednym z kolejnych wpisów poruszę szerzej temat składników w kosmetykach, odpowiednich dla poszczególnych typów cery.
Z zawodu tłumacz języka angielskiego. Kosmetykami zajmuję się hobbystycznie już od ok 10 lat! Cenię sobie naturalne produkty, szczególnie o krótkich składach. Jestem też wegetarianką i młodą mamą :D
W zdrowym ciele zdrowy duch. Poznaj naturalne metody pielęgnacji skóry ciała. Bądź z nami na bieżąco i żyj pełnią życia :)