Jak schłodzić poparzoną słońcem skórę

Oparzenia słoneczne zdarzają się czasami, nawet najbardziej pilnym osobom noszącym filtry przeciwsłoneczne. Na szczęście istnieje wiele różnych sposobów pielęgnowania oparzeń w domu, przy użyciu składników, które możesz mieć już w kuchni lub na półkach w łazience. Aby dowiedzieć się, jakie są najlepsze leki na oparzenia w domu, poprosiliśmy dwóch najlepszych nowojorskich dermatologów o ich zalecenia.

1. Aloe Vera

Być może jeden z najczęstszych sposobów leczenia oparzeń słonecznych, aloesowy żel może zrobić więcej niż zapewnić skórze chłodzącą ulgę. Żel ma również właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc ukoić oparzoną skórę, mówi dr Debra Jaliman, dermatolog z certyfikatem zarządu i autorka Skin Rules: Tajemnice handlowe od jednego z najlepszych nowojorskich dermatologów. Trzymaj butelkę aloesu w torbie plażowej tego lata - lub jeszcze lepiej: używaj żelu z właściwej rośliny - i nakładaj go w razie potrzeby.

2. Kwas hialuronowy

Melissa Doft, dr Melissa, chirurg plastyczny z certyfikatem w Nowym Jorku, sugeruje zastosowanie serum na twarz wypełnionego kwasem hialuronowym, "aby pomóc skórze szybciej się goić". Jako substancja nawilżająca wytwarzana naturalnie przez organizm, kwas hialuronowy może pomóc w nawilżaniu i pulchnej skórze przesuszonej słońcem, nie powodując dalszych podrażnień.

3. Biały ocet

Aby złagodzić niektóre bóle i stany zapalne z oparzeniami i zapobiec potencjalnej infekcji, dr Jaliman sugeruje zastosowanie białego octu na dotkniętych obszarach. "Ponieważ biały ocet składa się z kwasu octowego, może pomóc w złagodzeniu bólu i zapalenia oraz działać jako środek antyseptyczny", wyjaśnia.

4. Soda oczyszczona

Inną ważną rzeczą, o której należy pamiętać podczas leczenia oparzeń słonecznych w domu, jest naturalny poziom pH skóry. Aby pomóc w zrównoważeniu pH poparzonej skóry, dr Jaliman proponuje wykonanie zimnego kompresu składającego się z sody oczyszczonej i wody do pieczenia oraz nałożenie go na poparzoną skórę przez 15 minut.

5. Zielona herbata

Dr Jaliman proponuje, aby oprócz okładów z sody oczyszczonej spróbować również okładów z zielonej herbaty, ponieważ zawierają jeden polifenol, "które są przeciwzapalne". W tym celu wystarczy namoczyć stromymi liśćmi zielonej herbaty i namoczyć czystą ściereczkę do mycia w stromej herbacie. Przed nałożeniem okładu na poparzoną słońcem skórę pozostawić do ostygnięcia w lodówce na 15 minut.

6. Jogurt Grecki

Dzięki zawartości kwasu mlekowego jogurt grecki ma działanie przeciwzapalne i może być stosowany do łagodzenia i nawilżania skóry poparzonej słońcem. "Jogurt grecki jest napinany więcej razy niż jogurt tradycyjny [i] w związku z tym jest grubszy i ma wyższe stężenie probiotyków" - mówi dr Jaliman. "Ostatnie badania wykazały, że miejscowe stosowanie probiotyków zmniejsza wrażliwość skóry i jej zaczerwienienie" - dodaje dr Jaliman. Aby ukoić oparzenia słoneczne w domu z jogurtem greckim, można nałożyć na twarz i ciało zwykły, organiczny jogurt grecki jako maskę i spłukać po 15 minutach.

Zabiegi miejscowe z substancjami uspokajającymi

Jeśli nie interesują Cię środki domowe i szukasz leczenia miejscowego, które mogą ukoić i odżywić oparzoną na słońcu skórę, Dr Doft sugeruje sięgnięcie po zabiegi miejscowe, które są sformułowane z kojącymi, odżywczymi i uzupełniającymi składnikami, takimi jak aloes, kwas hialuronowy i wyciąg z ogórka. Nie wiesz, od czego zacząć? Weź pod uwagę niektóre z poniższych produktów.

Autor

Kinga Zalewska

Z zawodu tłumacz języka angielskiego. Kosmetykami zajmuję się hobbystycznie już od ok 10 lat! Cenię sobie naturalne produkty, szczególnie o krótkich składach. Jestem też wegetarianką i młodą mamą :D