Zregeneruj skórę po lecie, zabezpiecz ją naturalnie na zimę

Opalona skóra - chociaż wygląda na pozór atrakcyjnie - wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy pamiętać, że takie czynniki jak np.: promieniowanie słoneczne, piasek, wiatr, klimatyzacja kąpiele itp. sprawiają, że cera staje się odwodniona oraz sucha. Włosy pod ich wpływem są zaś pozbawione połysku. Oczywiście, nie jest to korzystne zjawisko. W związku z tym taka skóra i włosy potrzebują niezbędnej pielęgnacji, na którą składa się nawilżenie oraz regeneracja. Tylko wtedy wrócą do odpowiedniego stanu.

Nawilżenie skóry

Odpowiednio nawilżona skóra jest gładka, elastyczna, przyjemna w dotyku oraz wolniej się starzeje. Na stan jej nawodnienia wpływ ma nie tylko ilość dostarczonej z zewnątrz oraz wewnątrz wody Ważne jest to, jak jest ona zatrzymywana. Istotną rolę odgrywają tutaj substancje higroskopijne, które stanowią tak zwany naturalny czynnik nawilżający (z ang. NMF). Warto wiedzieć, że w jego skład wchodzą m.in.: aminokwasy (40%), kwas piroglutaminowy (12%), mleczany (12%), mocznik (7%), związki wapnia czy potasu. Substancje te mają higroskopijne właściwości i zatrzymują tak ważną dla skóry wodę.

Kluczowa jest też warstwa lipidów. Trzeba zaznaczyć, że jest ona zbudowana z tłuszczów wytwarzanych przez gruczoły łojowe oraz produkowanych przez naskórek. W ich skład wchodzą takie elementy jak kwasy tłuszczowe, ceramidy oraz cholesterol. Warstwa lipidów - między innymi - zabezpiecza składniki naturalnego czynnika nawilżającego przed wymyciem, a także chroni skórę przed nadmiernym odparowywaniem wody.

Kosmetyki nawilżające

Co zrobić, jeśli skóra po urlopie straciła swój dawny blask? W takiej sytuacji dobrze jest zastosować odpowiednie preparaty kosmetyczne - w postaci kremów i maseczek. Zagwarantują one odpowiednią ilość wody oraz zatrzymają ją w naskórku, co przywróci naturalne mechanizmy nawilżania. Przy wyborze kosmetyków należy zwrócić uwagę na produkty, które zawierają takie elementy jak oleje roślinne, oleje mineralne i silikonowe, woski, hydrolizaty naturalnych białek skórnych, aminokwasy czy mleczany.

Warto wiedzieć, że kosmetyki nawilżające często są w postaci lekkiej emulsji typu woda w oleju (W/O). To sprawia, że bardzo dobrze się wchłaniają. Takie produkty należy stosować 2-3 razy dziennie (także na noc, ponieważ krem stosowany wieczorem jest lepiej przyswajalny przez skórę).

nawilżanie skóry

Osoby, które borykają się z problemem suchej skóry muszą zapewnić jej nie tylko odpowiednie nawilżanie. Ważne jest też to, aby nie była ona pozbawiona naturalnej bariery ochronnej. Poza odpowiednimi preparatami nawilżającymi trzeba też zatem używać delikatnych środków myjących (o pH zbliżonym do naturalnego odczynu skóry).

Regeneracja i odżywianie skóry

Jest rzeczą oczywistą, że większość substancji, które są wymienione jako składniki kremów nawilżających, mają również działanie odżywcze oraz regenerujące. Trzeba podkreślić, że każdy krem nawilża, regeneruje oraz odżywia skórę. Różnice pomiędzy tymi produktami - oznaczonymi jako odżywcze, regenerujące czy nawilżające - zależą od mocy oraz mechanizmu ich działania. Poza tym istotny jest też czas utrzymywania się korzystnego efektu dla skóry.

Warto wiedzieć, że dobry kosmetyk regenerujący powinien składać się z wyżej wymienionych substancji odbudowujących naturalną barierę naskórka. Istotne są też składniki wiążące wodę w naskórku oraz substancje, które przyśpieszają odnowę skóry. Są to między innymi kwasy owocowe, witamina C, witamina A, a także aminokeasy. Warto też wspomnieć o elementach, które chronią skórę przed działaniem wolnych rodników (jak choćby wit. A+E+C, koenzym Q10, kwas lipoidowy itp.).

Przebarwienia i pękające naczynka

Kiedy przebarwienia są umiejscowione w naskórku warto stosować delikatne środki rozjaśniające (są nimi np.: ekstrakty z korzenia lukrecji, grejpfruta czy piwonii białej). Dzięki temu można liczyć na rozjaśnienie zmian. Jeśli jednak przebarwienia powstały w wyniku zaburzeń w głębszych warstwach skóry, to należy je usuwać substancjami o mocniejszym działaniu. Mowa tutaj o takich produktach jak choćby hydrochinon, kwasy owocowe czy kwas kojowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować też dermabrazję, zabiegi laserem czy peelingi chemiczne itp.

Autor

Kinga Zalewska

Z zawodu tłumacz języka angielskiego. Kosmetykami zajmuję się hobbystycznie już od ok 10 lat! Cenię sobie naturalne produkty, szczególnie o krótkich składach. Jestem też wegetarianką i młodą mamą :D