Jak wybrać najlepszy krem i serum Retinolowe dla Ciebie

Jeśli chodzi o pielęgnację przeciwstarzeniową skóry, niewiele osób może twierdzić, że retinol ma takie same zalety w zwalczaniu zmarszczek. Jednak nawet w przypadku wszystkich cudów, jakie może uczynić ta pielęgnacja skóry, wiele osób wciąż nie rozumie, jak to działa i jak należy go właściwie stosować. I mimo swojej popularności, retinol może być zastraszający dla osób o głębszej tonacji skóry lub wrażliwej skórze.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego powszechnie znanego składnika, rozmawialiśmy z najlepszymi dermatologami i ekspertami w dziedzinie pielęgnacji skóry o tym, czym dokładnie jest retinol i jak wybrać odpowiedni dla siebie.

Co to jest Retinol i co on robi?

Dr Ryan Turner, certyfikowany dermatolog z Nowego Jorku, wyjaśnia, że retinol - wraz z innymi składnikami retinoidowymi, takimi jak tretinoina i kwas retinowy - jest specyficznym typem retinoidu z rodziny witamin A. "Retinoidy są ogólnie uważane za słabsze wersje witaminy A i termin retynoidalny jest zwykle używany w odniesieniu do silniejszych produktów na receptę, takich jak tretinoina lub adapalen", dodaje dr Turner.

Chociaż retinol jest łagodniejszą formą retinoidów, nie hamuje on walki z oznakami starzenia się skóry. "Retinol zwiększa przepływ krwi do skóry, co ostatecznie poprawia produkcję kolagenu", wyjaśnia dr Adam Mamelak, certyfikowany dermatolog z Austin w Teksasie. "Kiedy retinol jest nakładany bezpośrednio na skórę, podstawowe komórki, które są najniższym poziomem skóry, zaczną się dzielić. Podział ten aktywuje nowe komórki naskórka do migracji na powierzchnię skóry. Na powierzchni pojawia się więcej nowych komórek, które zrzucają nadmiar, powodując proces złuszczania" - zauważa dr Mamelak.

W rezultacie oznaki starzenia się, takie jak drobne linie i zmarszczki, stają się mniej widoczne. "Ponadto może poprawić koloryt i fakturę skóry oraz zmniejszyć widoczność przebarwień, plam starczych lub słonecznych" - dodaje dr Konstantin Wasiukiewicz, chirurg plastyczny twarzy w Nowym Jorku.

Kiedy należy zacząć używać retinolu?

O ile być może po raz pierwszy usłyszałaś o retinolu od swojej doświadczonej mamy, stosowanie retinolu może być korzystne w każdym wieku - szczególnie jeśli chcesz leczyć takie choroby skóry jak ciemne plamy, przebarwienia, blizny potrądzikowe i łuszczyca, mówi dr Wasiukiewicz. Dodaje: "Najlepiej zacząć stosować retinol w połowie lat dwudziestych lub we wczesnych latach trzydziestych, gdy zaczniesz dostrzegać wczesne oznaki starzenia się". Możesz użyć retinolu jako środka zapobiegawczego, zanim zauważysz jakiekolwiek oczywiste oznaki starzenia się".

Dr Anna H. Chacon, dermatolog z Weston, Fla., powtarza to, mówiąc: "To powinno być częścią twojej rutyny snu w wieku 30 lat i więcej". Naprawdę zaczynamy [wykazywać oznaki starzenia] w wieku 30 lat - to wtedy zaczynają się pojawiać zmarszczki, rogowacenie łojotokowe, zmiany barwnikowe i inne. Retinol pomaga opóźnić te charakterystyczne cechy starzenia się, które są niepożądane dla większości".

Czy Retinol jest bezpieczny do stosowania na wszystkich rodzajach skóry?

Chociaż retinole dobrze działają na wszystkich typach skóry, dr Mamelak ostrzega, że osoby o wrażliwej skórze mogą potrzebować większej ostrożności i powolnego działania przy dodawaniu tego składnika do rutyny pielęgnacji skóry. "Retinol może powodować zaczerwienienia, podrażnienia i złuszczanie się skóry". Chociaż większość przyzwyczai się do używania produktu z retinolem z czasem, najlepiej zacząć powoli" - wyjaśnia dr Mamelak.

Retinol może być również stosowany przez osoby o każdej tonacji skóry, zauważa dr Chacon. "W rzeczywistości jestem skórą typu IV (oliwkową lub jasnobrązową) i zdecydowanie odniosłam sukces w stosowaniu retinoidów na mojej skórze w ramach wieczornego programu odmładzającego", mówi dr Chacon.

Według dr Turnera, retinol może być szczególnie korzystny dla typów skóry ze skłonnością do powstawania ciemnych plam. "Głębsze odcienie skóry często budzą większy niepokój w związku z nierówną skórą, przebarwieniami lub przebarwieniami. Retinole mogą pomóc zmniejszyć produkcję melaniny w naskórku i zwiększyć złuszczanie się wszelkich niepożądanych przebarwień, takich jak te, które pozostały po wybuchu trądziku" - mówi.

Podczas gdy retinol może pochwalić się niesamowitymi korzyściami dla wielu rodzajów skóry i odcieni, należy unikać stosowania tego składnika podczas prób poczęcia i przechowywania go w czasie ciąży.

Wybór najlepszego produktu Retinol dla Twojej skóry

Według dr Heather D. Rogers, certyfikowanego dermatologa w Seattle, Wash., retinol występuje w wielu mocnych stronach; najczęściej jest to 1%, 0,5%, 0,3% i 0,25%. Jeśli na etykiecie produktu nie podano procentowej zawartości retinolu, oznacza to zazwyczaj, że stężenie jest słabsze niż 0,25%. Może to nie dać Ci pełnych korzyści z zastosowania retinolu. "Badania sugerują, że aby retinol był skuteczny, należy stosować co najmniej 0,25% retinolu lub 0,025% tretinoiny, dlatego zalecam stosowanie produktu, który określa zawartość procentową", wyjaśnia dr Rogers.

Wybierając po raz pierwszy produkt z retinolem, najlepiej zacząć od najniższego stężenia przed podniesieniem się. Kolejną rzeczą do rozważenia jest typ skóry. "Jeśli masz grubą lub tłustą skórę, spróbuj produktu o wyższej wytrzymałości". Jeśli masz cienką lub suchą skórę, zacznij od opcji niższej wytrzymałości" - zauważa dr Rogers.

Twój typ skóry jest również czynnikiem decydującym o tym, czy użyć serum czy kremu z retinolem. Serum jest lżejsze, mniej zatłoczone i łatwiejsze do wchłonięcia, więc zazwyczaj jest najlepsze dla osób o skórze tłustej lub skłonnej do trądziku, mówi dr Turner. Z drugiej strony, osoby o suchej skórze mogą odnieść większe korzyści ze stosowania kremów z retinolem "dla dodatkowego nawilżenia i wolniejszego dostarczania składników aktywnych" - dodaje dr Turner.

Jak używać retinolu, aby uzyskać najlepsze wyniki

Wykazano, że retinol, stosowany prawidłowo i kolejno, daje lepsze rezultaty - jaśniejszą i gładszą skórę - już po czterech tygodniach. Niektóre osoby uważają jednak, że retinol jest zbyt ostry dla ich skóry, dlatego też przerywają leczenie zanim jeszcze zobaczą jakiekolwiek rezultaty.

Produkty Retinol najlepiej stosować w nocy po umyciu i wysuszeniu twarzy, dodaje dr Rogers. Jeśli po raz pierwszy używasz retinolu, to w najlepszy sposób, aby zacząć:

Pierwszy jeden do dwóch tygodni: Stosować tylko dwie noce wieczorami w każdym tygodniu.

  • Następne dwa tygodnie: Stosować co 2 noce.
  • Po 4 do 6 tygodniach stosowania: Powinieneś mieć dobry pomysł na to, jak twoja skóra to toleruje. Jeżeli jest dobrze tolerowana, zwiększ jej wykorzystanie do aplikacji nocnej.
  • Po 8 do 12 tygodniach: Gdy tolerancja skóry wzrośnie po około 8 do 12 tygodniach, można ją dość łatwo stosować na noc. W razie potrzeby należy zmniejszyć zużycie.

Kilka Pro Wskazówek Dotyczących Zapobiegania Podrażnieniom

Wykonanie testu płatkowego skóry może pomóc złagodzić obawy związane ze stosowaniem retinolu, zwłaszcza jeśli masz bardzo reaktywną skórę. Aby to zrobić, dr Rogers sugeruje umieszczenie odrobiny preparatu tuż pod szczęką i odczekanie 48 godzin przed wypróbowaniem go na twarzy. Jeśli twoja skóra zaczyna być sucha, podrażniona lub łuszcząca się, przestań stosować retinol. Poczekaj, aż skóra wróci do normy, zanim spróbujesz ponownie z mniejszą ilością produktu. "Dobrym pomysłem jest również stosowanie retinolu z preparatem nawilżającym, zwłaszcza z kwasem hialuronowym i ceramidami, aby pomóc przy łuszczeniu się i podrażnieniach" - dodaje dr Wasiukiewicz.

Podobnie, noszenie kremu przeciwsłonecznego w ciągu dnia jest kluczowe, mówi dr Mamelak. "Ponieważ komórki skóry szybko się produkują, brakuje im przyczepności i produkcji lipidów, które chroniłyby skórę. Skóra staje się bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych, więc stosowanie produktów z filtrem SPF jest obowiązkowe" - wyjaśnia dr Mamelak.

Autor

Kinga Zalewska

Z zawodu tłumacz języka angielskiego. Kosmetykami zajmuję się hobbystycznie już od ok 10 lat! Cenię sobie naturalne produkty, szczególnie o krótkich składach. Jestem też wegetarianką i młodą mamą :D