Dlaczego kosmetyki naturalne są dobrym wyborem?

Najważniejsze w kosmetykach naturalnych jest to, że zawarte w nich składniki nie są groźne dla ludzkiej skóry. Jest to niezwykle istotne, gdyż w zwykłych kosmetykach często spotykane są składniki, które wpływają np. na zachwianie naturalnej bariery lipidowej skóry, zatykanie jej porów, wysuszanie, powstawanie wysypek i zaczerwienień. Wśród groźnych substancji znajdują się m.in.: SLS-y, parabeny, formaldehyd, glikole, lanolina, oleje mineralne i PEG-i. Duża część z nich negatywnie oddziałuje na gospodarkę hormonalną oraz właściwe funkcje skóry, a także cechuje się działaniem kancerogennym. Warto wiedzieć, że certyfikowane kosmetyki naturalne, organiczne oraz ekologiczne nie zawierają tych substancji. Z tego powodu kosmetyk naturalny jest dobrym wyborem, gdyż dzięki niemu uchronisz się od tych składników, które mogą być niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

Jeżeli chodzi o kosmetyki ekologiczne, to bardzo istotne są źródła, z których wywodzą się składniki. Z tego powodu Clochee stawia jedynie na te składniki, które są naturalne i mają pochodzenie roślinne. Produkty tej firmy są wytwarzane z surowców, które posiadają certyfikaty Ecocert oraz gwarancję ekologicznej uprawy. W kosmetykach Clochee znajdziesz tylko naturalne substancje konserwujące. Nie ma w nich za to: olejów mineralnych, silikonów, parabenów, sztucznych aromatów i  barwników, karbomerów, glikolu propylenowego czy też substancji etoksylowanych. Wśród produktów tej firmy można znaleźć m.in.:

 • oleje tłoczone na zimno, dzięki czemu są bogate w wartości,
 • ekstrakty z roślin,
 • masła roślinne,
 • substancje aktywne, które są wyposażone w odpowiednie certyfikaty,
 • naturalne olejki eteryczne.

Groźne składniki zawarte w kosmetykach chemiczno-syntetycznych

Wiele kosmetyków przyciąga swoim wyglądem oraz urzekającym zapachem. To sprawia, że wiele kobiet wybiera dany produkt, nawet nie czytając jego ulotki. Produkty syntetyczne zawierają głównie wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki, konserwanty oraz emulgatory. Tak naprawdę oleje i ekstrakty stanowią w nich niewielką część, co sprawia, że ich wpływ zostaje znacznie pomniejszony. Zwykłe produkty posiadają wiele substancji, które przyczyniają się do powstawania różnych chorób, m.in. do alergii skórnych, egzemy, zaskórników, trądziku, zapalenia spojówek, a niekiedy nawet raka. Część z tych substancji ma zdolność do przenikania w głąb organizmu i kumulowania się tam, co w konsekwencji może wpływać na rozwój nowotworów, a także chorób układu nerwowego.

dla kogo kosmetyki naturalne

Dla kogo zalecane są naturalne kosmetyki mineralne?

Naturalne kosmetyki mineralne są zalecane m.in. dla:

 • alergików, z uwagi na fakt, iż charakteryzują się kojącym oraz łagodzącym działaniem, a także dobrym kryciem,
 • osób z cerą tłustą, mieszaną i łojotokową, gdyż pochłaniają sebum, a poza tym wpływają na długie matowienie,
 • osób posiadających trądzik, ponieważ ułatwiają walkę z nim, a ponadto nie zatykają porów,
 • wegan, albowiem nie były testowane na zwierzętach i nie znajdują się w nich substancje pochodzenia zwierzęcego,
 • osób, które mają za sobą operacje plastyczne, zabiegi dermatologiczne i kosmetyczne, bowiem łagodzą podrażnienia, zapewniają właściwą ochroną przed słońcem oraz tworzą niegroźny kamuflaż pozabiegowy,
 • osób aktywnie uprawiających sport, których potrzebą jest trwały i wodoodporny makijaż,
 • osób żyjących w harmonii z naturą i preferujących jedynie takie produkty, które są ekologiczne oraz zdrowe,
 • osób stawiających na naturalny makijaż,
 • osób pragnących, aby ich cera zachowała jak najdłużej młody wygląd, a jest możliwe dzięki filtrom UVA oraz UVB.


 

 

Autor

Kinga Zalewska

Z zawodu tłumacz języka angielskiego. Kosmetykami zajmuję się hobbystycznie już od ok 10 lat! Cenię sobie naturalne produkty, szczególnie o krótkich składach. Jestem też wegetarianką i młodą mamą :D