Dermatolog odrzuca staroświeckie opowieści o urodzie i pielęgnacji skóry

Banany na siniaki i szampon piwny - przegląd najdziwniejszych bajek o pielęgnacji skóry

Jest coś niezaprzeczalnie pociągającego w przekonaniu, że lekarstwo na problemy związane z pielęgnacją skóry można znaleźć w szafkach kuchennych lub apteczce pierwszej pomocy. Ale czy niektóre z tych najdziwniejszych bajek o pielęgnacji skóry są prawdziwe? Zapytałam dermatologa Joshuę Zeichnera o jego profesjonalną opinię - a wyniki mogą Cię zaskoczyć.

Masło jako maść lecznicza

Używanie masła do leczenia oparzeń poprzez pocieranie dotkniętego miejsca nieroztopioną pałeczką o temperaturze pokojowej to środek, o którym mówi się od lat. I choć zastosowanie tłuszczu nie uśmierzy bólu, powinno przyspieszyć gojenie i zminimalizować blizny. Dzieje się tak dlatego, że "zawiera naturalne tłuszcze, które mogą pomóc w łagodzeniu i ochronie", jak twierdzi Zeichner. Jednakże, prawdopodobnie nie jest on bardziej i prawdopodobnie mniej skuteczny niż coś takiego jak olejek jojoba (który jest prawdopodobnie o wiele bardziej atrakcyjny).

Preparat H minimalizujący worki pod oczami

Ta stara opowieść o żonach przyciągnęła wiele uwagi, najprawdopodobniej ze względu na to, jak dziwnie brzmi (i niepokojący pomysł nakładania kremu do pupy na twarz). I zgadnij co? Według Zeichnera, to prawdopodobnie nie jest zły pomysł. "Preparat H zawiera składnik, który zwęża naczynia krwionośne i może pomóc wyeliminować nadmiar płynu spod oka". Więc masz to. Zastosuj tak jak w przypadku kremu pod oczy.

Mleko magnezji jako podkład

Kolejny pomysł jazdy na fali dziwactwa jest użycie tego tradycyjnego leku żołądka, aby zminimalizować tłustość. Jednakże, może to skończyć się robi więcej szkody niż pożytku. "Mleko magnezji zawiera sole magnezu, które mogą pomóc w absorpcji oleju. Jednak ze względu na bardzo zasadowe pH, nie polecam go jako substytutu tradycyjnego podkładu pod makijaż" - przestrzega Zeichner. Wybierz podkład pochłaniający olejki, aby nie zaszkodzić swojej skórze.

Piwo jako szampon oczyszczający

Mimo że alkohol ogólnie sprawia, że wyglądasz blado i masz kaca, piwo jest chwalone w niektórych kręgach jako produkt do pielęgnacji skóry i włosów. Według Zeichnera, chmiel (środek aromatyzujący, który sprawia, że piwo jest gorzkie lub cytrusowe) jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga zmniejszyć stan zapalny. "Piwo zawiera również drożdże piwne, które są bogate w witaminy B-complex, które mają działanie łagodzące i rozjaśniające skórę. Obie te właściwości sprawiają, że jest przydatny w leczeniu skóry i włosów ", wyjaśnia.

Wybierz piwo bardziej chmielowe o niższej zawartości alkoholu, aby złagodzić jego wysuszające właściwości. W przypadku włosów, nalej je na głowę zamiast szamponu i odżywki, a następnie dokładnie spłucz, aby zrównoważyć tłuste korzenie i suche końcówki. W przypadku skóry, stosowanie płaskiego piwa jako toniku może pomóc w jej rozjaśnieniu i złagodzeniu.

Majonez jako maseczka do włosów lub ciała

Choć brzmi to trochę obrzydliwie, majonez może być stosowany zarówno do zwiększenia poziomu wilgoci w mieszkach włosowych, jak i do nawilżenia skóry. Zeichner twierdzi, że dzieje się tak, ponieważ "majonez zawiera naturalne tłuszcze i oleje, które mogą nawilżać i chronić zarówno zewnętrzną warstwę skóry, jak i włosy" - chociaż może nie być bardziej nawilżający niż specjalnie opracowany produkt kosmetyczny. W tym przypadku, mówię pominąć majonez i trzymać się swoich go-to masek, które rzeczywiście pachną dobrze.

Stosowanie żelatyny jako leczenia paznokci

Suche, łuszczące się paznokcie są bugbear do wielu ludzi i może być naprawdę trudne do pomyślnego leczenia. Według jednej starej opowieści żon, tania opcja jest żelatyna, którą można moczyć paznokcie w celu taniego i szybkiego rozwiązania. FYI: żelatyna jest składnikiem do pieczenia, zwykle dodawanym do ciast, aby pomóc im zastygnąć. Jest to w zasadzie 100% czystego białka i można ją kupić w saszetkach z proszkiem i zmieszać z wodą. Dr Zeichner zgadza się: "Moczenie palców w roztworze żelatyny może pomóc wzmocnić paznokcie poprzez wiązanie warstw paznokcia, tworząc uszczelnienie ochronne".

Plasterki ziemniaka jako środek na pryszcze

Jedną z dziwniejszych starych opowieści o żonach jest zastosowanie plasterka ziemniaka nad zitem. I chociaż nie jest to całkowicie pozbawione zasług, Zeichner zaleca naszego skrobiowego przyjaciela bardziej jako leczenie przebarwień pozapalnych niż na aktywne skazy. "Ziemniaki są bogate w witaminę C i niacynę, które mogą pomóc rozjaśnić ciemne plamy na skórze, w tym te, które pozostały po zniknięciu pryszczy. Pomagają również zapewnić warstwę ochronną nad skórą, jeśli umieścisz ją na wierzchu pryszcza. Nie zastępują one jednak tradycyjnych leków przeciwtrądzikowych pod względem skuteczności." Aby wypróbować, pokrój mały plasterek ziemniaka i nałóż na dotknięty obszar tak długo, jak to możliwe - przez noc, jeśli możesz.

Plasterki bananów na siniaki

Plasterki bananów zostały okrzyknięte jako sposób, aby zdjąć siniaki. Zeichner, jednak sugeruje, że skórki mogą być lepszą opcją: "Skórki bananów zawierają wysoki poziom antyoksydantów. Nałożenie skórki na siniaka i zabezpieczenie na noc zapewnia barierę ochronną i może pomóc zmniejszyć stan zapalny, aby umożliwić szybsze gojenie się siniaka." Jednak spanie ze skórką od banana naklejoną na skórę brzmi jak uciążliwość, zamiast tego użyj kremu z arniki, aby zminimalizować fioletowo-niebiesko-tonową opuchliznę.

Zimna woda jako środek ściągający pory

Być może najsłynniejszą z pielęgnacyjnych bajek jest przekonanie, że zimna woda "zamknie" pory. Nie ma w tym jednak zbyt wiele prawdy. "Chłodna woda może pomóc zwęzić naczynia krwionośne i usunąć nadmiar oleju ze skóry, aby zminimalizować wygląd porów. Jednak wokół porów nie ma mięśni, więc chłodna woda nie zwęża ich naprawdę" - mówi Zeichner. I niestety, dla fanatyków porów, nic nie jest w stanie ich zacieśnić. Najlepsze, co możesz zrobić, to zminimalizować ich widoczność za pomocą takich rzeczy, jak podkłady rozmywające lub podkłady.

Autor

Kinga Zalewska

Z zawodu tłumacz języka angielskiego. Kosmetykami zajmuję się hobbystycznie już od ok 10 lat! Cenię sobie naturalne produkty, szczególnie o krótkich składach. Jestem też wegetarianką i młodą mamą :D