Jak zastosować Retinol, aby osiągnąć maksymalne wyniki

Jak stosować Retinol, aby uzyskać najlepsze rezultaty

Tak skuteczna jak retinol jest, jeśli chodzi o odwracanie uszkodzeń, to jak go zastosujesz, może wpłynąć na wyniki, które widzisz. Ponieważ produkt ten może powodować wysuszanie się skóry, a czasami jej zaczerwienienie, najlepiej porozmawiać z dermatologiem przed rozpoczęciem stosowania retinolu. Większość dermatologów zaleca, aby najpierw zacząć od produktów zawierających niskie stężenie (0,25% lub 0,3%) składnika, a następnie zobaczyć, jak reaguje Twoja skóra, zanim przejdziesz do wyższego stężenia.

Oto jak włączyć retinol do swojej rutyny pielęgnacji skóry:

  • Krok 1: Umyj twarz i nałóż krem pod oczy. Krem pod oczy pomaga chronić delikatną skórę wokół oczu.
  • Krok 2: Odczekaj kilka minut, aż skóra będzie całkowicie sucha. Jest to ważne, ponieważ jeśli Twoja skóra jest w ogóle wilgotna, retinol będzie w stanie wchłonąć się głębiej w skórę i może powodować podrażnienia. Na lekko wilgotną skórę chcemy stosować preparaty nawilżające i serum, ale nigdy retinol.
  • Krok 3: Weź ilość retinolu wielkości groszku i, zaczynając od podbródki, nałóż go opuszkami palców ruchami w górę i na zewnątrz.
  • Krok 4: Zakończyć kremem nawilżającym.
  • Krok 5: Pamiętaj, aby następnego dnia rano nałożyć krem z szerokim spektrum filtrów przeciwsłonecznych, ponieważ retinol sprawia, że skóra jest bardziej wrażliwa na słońce.

Jak często stosować retinol

Zacznij od nałożenia co drugi wieczór ilości retinolu wielkości groszku na całą twarz, poleca dr Joshua Zeichner, dyplomowany dermatolog i dyrektor badań kosmetycznych i klinicznych w szpitalu Mount Sinai w Nowym Jorku. Pamiętaj, że dostosowanie się skóry do produktu trwa kilka tygodni, dlatego na początku najlepiej jest stosować go oszczędnie i stopniowo zwiększać jego ilość w miarę upływu czasu. Jeśli Twoja skóra stanie się takaa lub podrażniona, dr Zeichner sugeruje wstrzymanie się z zastosowaniem preparatu co trzecią noc lub nawet raz w tygodniu.

Najlepsze produkty do pielęgnacji skóry do stosowania z Retinolem.

Przy pierwszym uruchomieniu programu podawania retinolu lub jeśli Twoja skóra jest wrażliwa, najlepiej jest nie łączyć retinolu z innymi potencjalnie drażniącymi składnikami, takimi jak alfa lub beta hydroksykwasy lub fizyczne eksfolianty i peelingi. Najlepszym produktem, który można stosować w połączeniu z retinolem, według dr Zeichnera, jest preparat nawilżający, który może pomóc w nawilżaniu skóry i zmniejszyć ryzyko podrażnień z retinolu. "Niektórzy nawet wolą mieszać swój retinol z kremem nawilżającym, aby go rozcieńczyć" - mówi dr Zeichner.

Jeśli chcesz użyć innych aktywnych składników (takich jak witamina C) w ramach rutynowej pielęgnacji skóry, rozważ zastosowanie ich o innej porze dnia niż w przypadku stosowania produktu z retinolem. Dr Jason Emer, certyfikowany dermatolog z Beverly Hills w Kalifornii, mówi: "Wolę używać moją witaminę C w ciągu dnia, aby zwalczać uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki i mój retinol, peptydy i czynniki wzrostu w nocy".

Jeden produkt, którego musisz używać codziennie rano, według dr Zeichnera? "[Retinol] może uczynić cię bardziej wrażliwym na słońce, więc upewnij się, że nosisz codzienny krem przeciwsłoneczny".

Kiedy można oczekiwać wyników

Tak jak w przypadku każdego innego produktu do pielęgnacji skóry, kluczem do uzyskania wyników jest konsekwentne stosowanie. "Retinol nie da szybko widocznych rezultatów, dlatego niezbędna jest cierpliwość", mówi dr Shereene Idriss, certyfikowany dermatolog z Union Square Laser Dermatology i instruktor kliniczny w szpitalu Mount Sinai w Nowym Jorku. "Ulepszenie zmian teksturalnych trwa około dwóch do czterech miesięcy i zaczyna być widoczne." Przy ciągłym stosowaniu, będziesz widział coraz więcej pozytywnych zmian, więc znajdź retinol, który kochasz i trzymaj się go.

Autor

Kinga Zalewska

Z zawodu tłumacz języka angielskiego. Kosmetykami zajmuję się hobbystycznie już od ok 10 lat! Cenię sobie naturalne produkty, szczególnie o krótkich składach. Jestem też wegetarianką i młodą mamą :D