Jak zadbać o zdrowie każdego rodzaju kręconych włosów

Wierzcie lub nie, około 65% populacji Stanów Zjednoczonych ma włosy teksturowane. I tak jak wszyscy mamy poszczególne rodzaje skóry (sucha, mieszana, tłusta itp.), również kręcone włosy należą do różnych kategorii i wymagają indywidualnej pielęgnacji. Tak, nie ma tu jednego, uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich. Jednak wszystkie rodzaje włosów teksturowanych mają jedną ważną cechę wspólną - są bardziej delikatne niż proste pasma. Oto dlaczego: Według badań L'Oreal, im bardziej kręcone są włosy, tym mniejsza jest ich średnica, a biorąc pod uwagę, że bardzo kręcone włosy są mniej podatne na naprężenia, bardziej prawdopodobne jest ich łamanie.

Dlatego też, niezależnie od tego, gdzie Twoje włosy opadają na łuskę strukturalną, wilgoć jest niezbędna na całej powierzchni. (Proste załamanie: Włosy typu 1 są proste, typu 2 - faliste, typu 3 - kręcone, a typu 4 - sprężyste). Aby pomóc Ci zrozumieć i podkreślić Twoją unikalną teksturę, opracowaliśmy krótki poradnik (oraz zalecenia dotyczące produktów) na temat włosów falowanych, kręconych i kręconych.

Włosy faliste

"Włosy faliste są dość łatwe do wyprostowania i mają luźniejszą, a czasem i delikatniejszą strukturę" - mówi Nelson Vercher, fryzjer gwiazd, który współpracuje z takimi gwiazdami jak Kelly Rowland, Carmen Ejogo, Tamia, Sylvia Rhone i Naomi Campbell. "Zazwyczaj tekstura jest bardziej płaska w koronie."

Powszechne obawy związane z włosami falowanymi obejmują brak objętości (ten rodzaj włosów może być po delikatniejszej stronie), puszenie się, unoszenie się na włosach i zachowanie definicji. "Włosy faliste powinny trzymać się z dala od bardzo ciężkich produktów, ponieważ mogą sprawić, że włosy staną się zbyt tłuste" - podkreśla Vercher. "Poszukuj składników zawierających białko ryżowe, ponieważ nie obciąży ono włosów".

Jeżeli chodzi o fryzjerów, osoby z włosami falowanymi powinny zdecydować się na lekkie produkty, w tym odżywki bez spłukiwania lub kremy do loków. "Lżejsze produkty, takie jak żele, lekkie kremy lub pianki, świetnie sprawdzają się na luźnych, falujących włosach. Moim ulubionym produktem do włosów falowanych jest pianka do formowania loków Oribe Curl" - mówi znana stylistka fryzur Cheryl T Bergamy, która współpracuje z Ashleigh Murray, Ruth Carter, Essence Atkins, Kat Barrell, John Legend i Leslie Odom Jr. Jest również doskonała do utrzymania fal i loków na miejscu.

Jeden składnik, na który trzeba uważać? Silikon. Bergamy mówi: "Silikon nie jest rozpuszczalny w wodzie, co powoduje nagromadzenie się loków, które obciążają włosy, pozostawiając je bez życia". Na szczęście, na rynku jest wiele produktów bezsilikonowych. "Living Proof ma świetny system zapobiegający puszeniu się włosów, który doskonale sprawdza się w przypadku włosów falowanych i kręconych. Ich szampon "No Frizz Shampoo" nie zawiera silikonu, usuwa zanieczyszczenia z włosów i oswaja puszące się i kręcone włosy" - dodaje. Innym produktem, który uwielbia, jest ich Tarcza nawilżająca. "Pozbywa się odstających włosów i jest super lekki, więc nie obciąża włosów - jest również doskonały do włosów poddawanych zabiegom chemicznym".

Kręte włosy

Wizualnie, loki można opisać jako spiralne lub sprężynowe. Należy zauważyć, że tekstura (i rozmiar) włosów nie zawsze są jednolite - mogą to być "prawdziwe" loki i/lub fale, od obwodu palca do tak ścisłego ołówka.

Powszechne obawy związane z kręconymi włosami obejmują reaktywność na suchą lub wilgotną pogodę, suchość, łamliwość i kręcenie się włosów. W przypadku włosów kręconych, "głównym celem jest kontrolowanie odstających włosów", mówi Bergamy. "Chcesz znaleźć odpowiedni produkt, który utrzyma Twoje loki w ryzach przez cały dzień". Uwielbiam używać produktów, które nie obciążają włosów, dlatego często używam lekkich kremów do loków i pianek. Zwykle szukam produktów, które zawierają masło shea, ponieważ jest ono rozpuszczalne w wodzie i doskonale rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu zapobiega puszeniu się włosów i zatrzymuje wilgoć" - dodaje Bergamy.

Vercher jest również miłośnikiem hydrolizatów białkowych (nadających falom i lokom dobrą elastyczność) oraz białek keratynowych (które człowiek produkuje w sposób naturalny). "Nasza skóra, włosy i paznokcie składają się z keratyny, więc użycie jej jako środka do pielęgnacji włosów powoduje uszczelnienie, wygładzenie i naprawę pasm włosów, czyniąc je mocniejszymi i grubszymi", dodaje. "Po nałożeniu na włosy, pokrywają one i przenikają do warstwy otoczki włosa, czyniąc go zdrowszym i łatwiejszym do opanowania".

Dodatkowo Bergamy zaleca poszukiwanie takich składników jak olej kokosowy, ekstrakt z jojoby i olej z awokado. "Te są niesamowite, aby dodać do rutyny dodatkowej wilgoci i połysku." Sugeruje wypróbowanie Oribe Styling Butter Curlancing Créme, który doda lokom blasku i nawilży je oraz wyeliminuje kręcenie się. Możesz również wykorzystać olejki do włosów - są one świetne zarówno dla mieszków włosowych, jak i skóry głowy. Spróbuj takich olejków jak Olaplex Bonding Oil lub Oribe Gold Lust Nourishing Oil.

Zwinięte włosy

Choć mogą wydawać się podobne, istnieją różnice pomiędzy kręconymi i kręconymi włosami. "Włosy kręcone zazwyczaj zatrzymują więcej wilgoci, pozostawiając loki bardziej jedwabiste w strukturze", wyjaśnia Bergamy. "Włosy kręcone zazwyczaj zatrzymują więcej wilgoci, pozostawiając bardziej wyraźne kręcone pasma." Niektóre rodzaje włosów "mogą być utożsamiane z zygzakiem, który jest podatny na kurczenie się". Włosy zgrubiałe lub afroteksturowe są naturalnie suche i gąbczaste".

W oparciu o definicję Bergamy'ego, cewki są zazwyczaj super małe, ciasno zwinięte i sprężynujące. Podobnie jak loki, cewki nie zawsze są jednorodne i mogą mieć zygzakowate, wzorzyste loki, które nie tworzą ringletów. Ponieważ loki mają mniej warstw otoczki niż inne rodzaje włosów, są często najbardziej delikatne, co sprawia, że są bardziej podatne na łamanie się. "Zwięzłe włosy zawsze potrzebują wilgoci" - podkreśla Bergamy. Sugeruje ona, by do mycia włosów używać środków myjących niezawierających siarczanów, a następnie zastosować odżywkę nawilżającą, która zatrzyma wilgoć. "Stosowanie odżywki zapobiegającej wypadaniu włosów (jak np. odżywki Living Proof Leave-In Conditioner) po zabiegu zdziała cuda!" dodaje. "Ochronne techniki stylizacji (warkocze, skrętki i węzły typu bantu) to kolejny świetny sposób na zapobieganie wypadaniu włosów".

Jeśli chodzi o składniki, do najlepszych produktów do nawilżania i nadawania połysku należą masło shea, olej migdałowy, oliwa z oliwek i olej kokosowy. "Butters to także świetny sposób na uporanie się z takimi włosami, ponieważ pozwala na rozdzielenie włosów palcami, dzięki czemu możesz układać je jak chcesz" - mówi Vercher.

Można również podnieść ante na kontrolę Frizz z żeli bezłuskowych. "Żel Oribe's Curl Gelée for Shine & Definition jest świetny do kręcenia się i suszenia, a także nadaje definicji loków bez sztywności, jaką mają inne żele", wyjaśnia Bergamy. Inne preferowane żele to Briogeo Curl Gel i Ouidad Curl Quencher Moisturizing Styling Gel. Bez względu na typ, loki są zawsze w dobrym stylu.

Autor

Kinga Zalewska

Z zawodu tłumacz języka angielskiego. Kosmetykami zajmuję się hobbystycznie już od ok 10 lat! Cenię sobie naturalne produkty, szczególnie o krótkich składach. Jestem też wegetarianką i młodą mamą :D